Kategorie

Cięcie strumieniem wody – naturalny i przyjazny proces obróbki metali

Cięcie strumieniem wody – naturalny i przyjazny proces obróbki metali

Cięcie wodą zwiększa zakres możliwości w technice. Pozwala na wycięcie dowolnych kształtów na różnorodnych materiałach na zimno. Taki rodzaj cięcia zapewnia przede wszystkim precyzję oraz możliwość wycięcia niemal dowolnego kształtu w bardzo szybkim czasie. Klienci zachwalają sobie szeroki zakres usług firm oferujących cięcie wodą i możliwość przecięcia niemal dowolnego materiału, w tym również: płytki ceramiczne, stal, drewno, plastik, gumę, czy nawet szkło.

Gdzie cięcie strumieniem wody znajduje swoje zastosowanie?

Wyróżniającą się tu gałęzią przemysłu jest przemysł budowlany – to właśnie tam wymagana jest precyzja przecinania, formowania podczas obróbki tak twardych materiałów jak granit, stal bądź marmur. Ale i w motoryzacji czy w branży papierniczej cięcie wodą jest nieodzowną, niezastąpioną techniką.

Jaki wpływ ma to na środowisko?

Minimalny, niemal – nie naruszy naturalnej flory środowiska. Cięcie wodą jest naturalnym i przyjaznym dla środowiska procesem (ekologicznym). Nie wymaga stosowania olejów chłodzących ani smarujących, utylizacja nie jest potrzebna oraz strumień wody nie wytwarza żadnych szkodliwych oparów w tym procesie. Podobnie narzędzia użyte w procesie – są dostępne na całym świecie i nie wytwarzają w trakcie pracy żadnych szkodliwych związków.

Inne pozytywne strony stosowania cięcia strumieniem wody – jakie są?

Poza precyzją, należy nadmienić fakt, że materiał niemal nie posiada odkształceniem po całym procesie, które wynikają z wysokiej temperatury i nagrzania materiału w innych procesach obróbki wykorzystujących wysoką temperaturę. Do całego procesu możemy wykorzystać cięcie wody strumieniem 3D, co dodatkowo pozwala nam na cięcie materiału pod odpowiednim kątem (45° lub 95°).

Cięcie strumieniem wody

Jaka jest szansa powodzenia i otrzymywania wybranego kształtu?

To zdecydowanie zależy od fachowca i jego umiejętności. Istotną rolę przy obróbce materiałów odgrywa doświadczenie operatorów. Inną sprawą jest sprawność obsługiwanych narzędzi. Niektórzy, dla sprawności i większej precyzji korzystają z nowszych na rynku głowic, co zwiększa ciśnienie wody w pompie. Tak czy inaczej, cięcie strumieniem wody na pewno jest bezpiecznym i wygodnym rozwiązaniem pozwalającym na uzyskanie bezkonkurencyjnej obróbki metalu.

admin

Zobacz także

Zobacz także x