Kategorie

Czy wkłady olejowe do zniczy szkodzą środowisku?    

Czy wkłady olejowe do zniczy szkodzą środowisku?    

Znicze towarzyszą polskiej kulturze od wielu lat. Ich pochodzenie nieszczególnie obchodzi wierzących, podających się za chrześcijan. Jednak nie o tym w naszym artykule. Skupimy się głównie na wpływie tradycji palenia zniczy na środowisko. Czy wkłady olejowe do zniczy są szkodliwe? Jakie wkłady najlepiej wybierać?

Zacznijmy od zniczy

Wraz z końcem lata Polacy więcej myślą o zmarłych, można też zaobserwować wzmożoną aktywność na cmentarzach. Dlaczego? Ponieważ zbliża się święto zmarłych. Groby muszą lśnić, kolorowe znicze się palić. Dookoła zauważyć można wiele kwiatów żywych typu wrzosy i sztucznych. W tym czasie klienci kwiaciarni i tym podobnych miejsc zastanawiają się jakie znicze i wkłady do zniczy wybrać. Najpierw powiedzmy, co mamy do wyboru w kwestii zniczy.

  • Artystyczne –mają różne kształty, wzory i kolory, często w postaci kapliczek. Wyprodukowane z wysokogatunkowego szkła, dzięki czemu odznaczają się dużą odpornością na działanie warunków atmosferycznych. Do zniczy można na ogół zastosować wkład elektryczny bądź tradycyjny olejowy lub parafinowy. Są nieco droższe, za to prezentują się zdecydowanie lepiej.
  • Szklane – Sprawdzą się przez cały rok, pasują o każdej porze. Właśnie te widzimy najczęściej.
  • Okazjonalne – Są to znicze przeznaczone na specjalne okazje takie jak dzień mamy. Często w kształcie serca z napisem „Dla mamy” i tym podobne.

Wkłady

Okazuje się, że w kwestii wkładów mamy jeszcze większy wybór, niż przy samych zniczach.  Wkłady do zniczy dzielą się na:

  • parafinowe – na bazie 100% parafiny, bez dodatku oleju palmowego. Wkłady parafinowe odznaczają się długim czasem palenia, równomiernym wypalaniem, brakiem kopcenia. Wkłady parafinowe do zniczy to produkty całoroczne, które pięknie się palą, a przy przechowywaniu się nie kruszą;
  • wkłady olejowe do zniczy – są trwałe, mocne, dobrze znoszą różne warunki atmosferyczne. Ponadto wkłady olejowe odznaczają się długim czasem palenia oraz brakiem kopcenia. Wypalają się w całości równomiernie;
  • wkłady elektryczne LED do zniczy – świetne rozwiązanie, które gwarantuje dużą wygodę oraz długi czas świecenia. Zasilane są bateriami. Czas świecenia wkładów elektrycznych wynosi do 80 dni. Są mocne, trwałe, dostępne w wielu kolorach światła;
  • teleskopowe – dzięki regulowanemu modułowi z łatwością dostosowują się do konkretnych kształtów zniczy. Pasują praktycznie do wszystkich rodzajów zniczy dostępnych na rynku.
Znicze

Czy wkłady olejowe do zniczy szkodzą środowisku?

Wkłady olejowe do zniczy zawierają mieszaninę olejów, które w konsystencji przypominają masło. Dzięki połączeniu parafiny z olejami proces spalania jest wydłużony. Świetnie nadają się na czas jesienno-zimowy, ponieważ niska temperatura na zewnątrz znicza sprzyja długiemu czasowi palenia znicza. Niestety, znicze produkowane z olei naturalnych (wkłady olejowe, stearynowe), choć reklamowane są często jako „ekologiczne”, to w większości pozyskiwane są z oleju palmowego, którego pozyskiwanie wiąże się z wycinką lasów tropikalnych.

admin

Zobacz także

Zobacz także x