Kategorie

Jak są wykorzystywane komórki macierzyste w ortopedii?

Jak są wykorzystywane komórki macierzyste w ortopedii?

Leczenie komórkami macierzystymi w ostatnim czasie zyskało ogromną popularność. Szczególnie cenne okazało się w ortopedii. Dlaczego? Jak odbywa się leczenie komórkami macierzystymi oraz jakie efekty ono daje?

Komórki macierzyste w ortopedii – Dlaczego są tak cenne? 

Komórki macierzyste to niejako zapas naszego organizmu, niezbędna rezerwa. Dlaczego? Co w nich tak wyjątkowego? Przede wszystkim mają dwie niezwykłe cechy:

  • zdolność do powielania – tworzenia własnych kopii,
  • możliwość różnicowania się w wyspecjalizowane komórki.

Te dwie cechy sprawiają, że komórki macierzyste mogą zastępować komórki uszkodzonych tkanek. Wytwarzają one również substancje, które przyczyniają się do zmniejszenia bólu. Leczenie komórkami macierzystymi nie wymaga również pobierania materiału biologicznego od osób trzecich, ponieważ komórki te ma każdy z nas. Najwięcej zawiera ich tkanka tłuszczowa, krew pępowinowa oraz szpik kostny. Medycyna cały czas idzie do przodu, a leczenie za pomocą komórek macierzystych to ogromny krok w przyszłość. Kto wie, jak wiele chorób niedługo stanie się wyleczalnych dzięki naszym własnym komórkom macierzystym.

komórki macierzyste

Jak odbywa się leczenie komórkami macierzystymi?

Jak wspomniano wcześniej do leczenia komórkami macierzystymi wystarczy sam pacjent i lekarz, nie potrzeba angażowania osób trzecich. Zbędne jest też używanie różnych chemicznych substancji. Leczy nas niejako własny organizm. Zabieg polega na pobraniu komórek macierzystych pacjenta z tkanki tłuszczowej – najczęściej z fałdu brzusznego – a następnie przeszczepieniu ich w miejsce zmienione chorobowo. Komórki macierzyste inteligentnie potrafią określić otoczenie, w którym się znajdują oraz jakie są jego potrzeby. W ten sposób zmieniona chorobowo tkanka zaczyna się regenerować. Czy efekty są naprawdę widoczne?

Efekty przerastają oczekiwania

Komórki macierzyste potrafią zdziałać cuda. Badania dowodzą, że pacjenci, którzy przeszli terapię komórkową wracają nawet do całkowitej sprawności. Nierzadko sportowcy po kontuzjach mogą dzięki leczeniu komórkami macierzystymi na nowo uprawiać swoje dyscypliny. Jednak ortopedia i choroby z jej dziedziny, to nie jedyne schorzenia, do leczenia których medycyna nauczyła się wykorzystywać komórki macierzyste. Między innymi leczy się nimi:

  • ostrą białaczkę szpikową,
  • samoistną nadpłytkowość,
  • raka piersi.

Warto zapoznać się bliżej z tą metodą leczenia. Jak widać, może mieć ona ogromny wpływ na przyszłość każdego z nas.

admin

Zobacz także

Zobacz także x